"Internet Ücretlendirme ve Kayıt(Log) Çözümleri"
 

Belgeler

Kullanıcı Kılavuzu

Quick Package (Hızlı Paket)

Bu bolumde hızlı bir sekilde hotspot sistemi icin kullanıcı adı ve sifre uretmeye yarar. Paket olusturmakta kullanılan bazı kriterlerin aciklamasi asagidadir.

time-limit (zaman limiti) : Kullanıcının sisteme baglı kalacağı sure. Burada tanımlanan sureyi kullanıcı farklı zaman dilimleri icinde kullanabilir. Tanımlanan sureyi kullanıcı kredili bir sekilde kullanabilir. 1 saatlik bir surenin 10 dk sını bugun,20 dksını ertesi gun kalan kısmınıda ertesi hafta kullanabilir.  Kredili sure tanımını ifade eder. Kullanıcı sure bitiminde sistemden otomotik olarak dislanir.

access-period (erişim periyodu): Kullanıcının sisteme baglı kalacagı sure. time-limit tanımından farklı olarak kullanıcı hesabını kullanmaya basladıgı andan itibaren sure calismaya baslamakta. Kullanıcı logout yapsa bile suresi islemeye devam etmektedir. Yani ilk kullanım anından itibaren tanımlı sure kadar kullanım hakkı vardır . Ara verilirse sure yinede islemeye devam eder. Ornegin kullanıcı 1 saatlik sureye sahip ise sisteme 11.05 te giris yaptigi andan itibaren sure islemeye baslar ve 12.05 te kullanım hakkı sona erer. Tek seferlik ve aralıksız bir kullanım hakkı verir.

quota(kota): Kullanıcının sisteme giris yaptigi andan itibaren kullanıdıgı veri miktarı uzerinden bir sınırlama tanımlar. Alınan ve gonderilen veri toplamıdır. Tanımlı miktar asildigi andan itibaren kullanıcının sistem ile baglantısı kesilir.

--Hızlı pakette cok fazla tanım bulunmamaktadır. Kolayca sifre uretmek icin gelistirilmis bir moduldur ve kullanıcı adı ve sifre otomotik olarak uretilir. Degistirilemez.

Advanced Package (Gelişmiş Paket)

Gelismis tanımlama imkanları sunar. Bunlar;

-Yoneticiye kullanıcı adı ve sifre tanımlama imkanı sunar. İlk acilista rassal olarak uretilmis olan kullanıcıadı ve sifre istege gore degistirilebilir. Eger uzunlugu 6 karakterden az bir tanımlama yapılırsa sistem geri hata mesajı dondurecektir. Minimum 6 karakter olmak zorundadır.

-time limit, access-period ve quota tanımları quick package de aciklandığı sekildedir.

Bandwith Down/Up (Bant Genişliği): Kullanıcı icin  bandgenisligi tanımlama imkanı sunar. Kullanıcının veri alisverisi esnasında baglantısı tanımlanan ozelliklere gore sınırlandırılır.Kullanım ornegi: 8 Mbps internet baglantımız oldugunu dusunelin ve bu baglantıyı hotspot sistemimiz araciligi ile kullanıcılara paylastiralim. Bandwith download 1mbit upload ise 256 kbit tanımlarsak kullanıcı en fazla 1mbit  download hakkına sahip olacak ve butun baglantıyı kullanması engellenerek diger kullanıcılarada rahat bir baglantı sunulacaktır.

Simultaneous Use (Çoklu kullanım): Tanımlı kullanıcı adı ve sifre ile aynı anda sisteme yapılabilecek baglantı sayısıdır. Genelde sifrelerin tek kullanıcılara ozel uretildigi dusunulurse birden fazla kullanım sistemde bazı sorunlara yol acacaktır. Tek kullanıcı (1) degeri default olarak gelir ve tavsiye edilen deger budur.

Idle Timeout(Bekleme Zamanaşımı): Kullanıcının baglantısı uzerinde veri alisverisi olmaz ise baglantısı otomotik olarak sonlandırılır. Ne kadarlık sure baglantı kullanılmaz ise baglantı kesilsin tanımı burada yapılır. Cok yuksek yada cok dusuk olması tavsiye edilmez.

 Session Expire Limit (Oturum sonlanma süresi): Kullanıcının paketin sonlanma suresi burada belirtilir. Bu sure paket kullanılmaya basladıgı andan itibaren baslar ve tanımlı sure sonunda kullanıcının baglantı yapması engellenir. Ornegin 5 saatlik time-limit ve session expire limit 1 hafta olarak tanımlanmıs ise bu durum su sekilde ifade edilebilir.
"Kullanıcı sisteme giris yaptigi andan itibaren 5 saatlik sureyi 1 hafta icinde kullanmak zorundadır. 1 hafta sonunda account sonlanacak kullanım hakları iptal edilecektir."

Cyclic /Loop (Döngü): Session expire limit ile tanımlanan degere dongusel bir sekilde yenileme ozelligi katar. yukarıdaki ornegi ele alırsak bu tanım yes yapılırsa soyle bir durum ortaya cıkar.

"Kullanıcı sisteme giris yaptigi andan itibaren 5 saatlik kullanım hakkı verilir. Bu hak bir hafta icin gecerlidir. İlk gun 5 saatlik kredisini bitiren kullanıcı kalan 6 gunde sisteme giris hakkı verilmez. Dongusel yenileme hakkı tanımlı oldugu icin ertesi hafta sayacları sıfırlanacak ve yeniden 5 saatlik kullanım hakkı 1 hafta icin verilecektir.Kısacası kullanıcı haftalık 5 saat kullanım hakkı vardır ve bu her hafta tekrarlanır." 

Package Valid Limit(Paket Geçerlilik Süresi): Paket aktivite etme suresi burada sınırlandırılabilir. Yani paket verilen sure icinde kullanılmazzsa kullanım hakkı sona erer. Paketin olusturulma tarihi burada onemlidir. Kullanıcıların satın aldıkları paketi belirli bir sure icinde kullanıma zorlamak icin gelistirilmistir.1 gun tanımı yapılmıs ve time-limit 1 saat olan bir paketin ifadesi su sekildedir.

"Eger kullanıcı paketin olusturuldugu tarihten itibaren 1 gun sonrasına kadar paketteki kullanıcı adi ve sifre ile sisteme ilk girisini yapıp paketi aktif hale getirmezzse 1 gun sonrasında paketi kullanım hakları iptal edilecektir."

Package Start Date (Paket Başlangıç Tarihi): Paketin aktif etme ve kullanıma baslama suresi burada ifade edilebilir. Kullanıcı tanımlı ad ve sifreyi belirlenen tarihten once kullanamayacaktır.

Package Expire Date (Paket Bitiş Tarihi): Paketi tanımlanan sure sonrasında pasif hale getirecek ve paketin kullanımı engellenecektir. Bu tarihten sonra tanımlı kullanıcı ad ve sifre ile sisteme hicbir sekilde giris yapilamaz.

Use Time (Kullanım Zamanları): Kullanıcının sisteme baglanabilecegi zaman dilimini ifade eder. Belirlenen saat araliklarinda kullanıcı sisteme baglanabilecektir.

Use Days (Kullanım Günleri): Kullanıcının sisteme baglanabilecegi gunleri ifade eder. Belirlenen gunlerde kullanıcı sisteme baglanabilir.

Butun bu tanımlardan sonra asagidaki sekilde bir paket olusturulabilir.

"Kullanıcının haftalık 2GB kullanım hakkı olsun ve bu hakkını hafta ici mesai saatleri icinde kullanabilsin"

Butun bu tanımlar yapılıp onaylandiktan sonra sistem yapılan tanımlara uygun bir sekilde bilet olusturacaktır. Bu biletin printerdan ciktisi alinip musteriye verilebilir.

Package Creator (Paket Oluşturucu)

 Bu menu altında coklu paket olusturulabilir. Start number ile olusturulacak paket serisinin baslangıc numarası verilir. Start numberdan once bir prefix bulunur paketlere önad tanımı yapılabilir. Total package ile olusturulacak paket sayısı tanımlanır. Diger bolumler anlatıldıgı sekildedir. Send tusuna basıldigi andan itibaren sistem sirasal bir sekilde paket uretimine baslar, her paket icin rassal olarak sifreler uretir ve bu paketleri veritabanına kaydeder. Bir defade maximum olusturulabilecek paket adedi 5000 dir.

Paket olusturma islemi bitince sistem olusturdugu paket listesi icin CSV verisi olusturur. Olusturulan bu veriler farklı programlar araciligi ile kullanılabilir. Yada matbu formların , prepaid kartların olusturulması icin kullanılabilir.

Packages (Paketler)

Bu menu altında daha onceden olusturulmus paketlerin listelemesi yapılır, paketlerin durumu ve yapıları ile ilgil ayrıntılı bir liste sunulur. Ayrıca listelemede ve secimde kolaylık olsun diye kullanıcı adına gore filtreleme yapılabilir.

Eger sifre alanındaki linke tıklanırsa sifre degistirme icin bir arayuz acilir.

Paketin aktif yada pasif oldugunu belirten alana tıklanırsa paketin kullanım detayları ile ilgili bir liste karsimiza cikar.

Checkbox lardan paketler isaretlenir ve create ticket tusuna basilirsa secilen paketler icin bilet olusturulur.

Active Connections (Aktif Bağlantılar)

Gercek zamanlı baglantı listesi sunar. O anda sisteme bagli olan kullanıcıları listeler. Ayrıca kullanıcının baglantısını kesmek icin reset linki bulunur. Tıklandıgı anda kullanıcı sistemden dislanir. Fakat kullanıcı tekrar baglanmak isterse baglanır. Tekrar baglanması istenmiyorsa kullanıcı icin ban tanımı yapıldıktan sonra bu islemin yapılması tavsiye edilir.

Login Template (Giriş Şablonu)

HotSpot sistemimizin kalbi olan Captive Portal uygulaması icin gerekli olan login ekranının tanımlaması yapılır. Ayrıca kullanıcı sisteme baglanırken karsisina cikan arayuzle ilgili mesajlar burada tanımlanır. Bu mesajların  icin coklu dil destegi mevcuttur.  Login ekranı ve css sablonu bu ekranda yapılandırılır ve istedigimiz sekilde duzenleyebiliriz. Eger hatalı bir islemden sonra olusturdugumuz sablonu kaybedersek get default template tusu ile default template load edilebilir.

Ticket Template (Bilet Şablonu)

Bu ekranda paket olusturma islemi sonucu olusturulan biletin sablonu tanımlanır. Bileti istedigimiz sekilde dizayn edebiliriz. Boylece kurumumuza ozgu bilet sablonu uretebiliriz.. Yine buradada get default template tusu ile default template load edilebilir.

Advertisement Guest (Ziyaretçi Reklamı)

Sisteme wireless yada wired sekilde baglanan kullanıcı bir internet sayfasına girmek isterse ilk olarak bu reklam karsisina cikar belirlenen sure kadar reklam gosterimi sunulur ve sonrasında login ekranı kullanıcının karsisina gelir.  Gosterilen reklam sayfası buradan dizayn edilir.

Advertisement User (Kullanıcı Reklamı)

Sisteme baglanan ve login ekranından sonra eger tanım yapılmıs ise kullanıcının karsısına kayıtlı kullanıcılar icin duzenlenen reklam sayfası gosterilir. Gosterilen bu reklam sayfası bu ekranda duzenlenir. Yine reklamın gosterim suresini gosteren bir deger belirlenir.

Price table (Fiyat tablosu)

Hotspot sistemimiz icin olusturulan paketlerin fiyatlandırması buradan yapılır. time-limit, access period ve quota icin farklı fiyatlandırma secenekleri mevcuttur. Paket olusturma islemi sonrasında olsturulan biletteki price satırında belirlenen fiyat yer alır.

Banned Users (Yasaklanmış Kullanıcılar)

Hotspot sistemimize baglanmasını istemedigimiz kullanıcıları burada tanımlayabiliriz. İki farklı sekilde tanım yapılabilmektedir. MAC based ile sisteme baglanmasını istemedigimiz bilgisayarları secebiliriz. Belirledigimiz mac adresine sahip bilgisayardan sisteme baglantı yapılamayacaktır. Username based ban da ise kullanıcı adına gore kullanıcıyı banlayabiliriz. Yalnız kullanıcı adı ban liste eklendikten sonra kullanıcının o anda sisteme baglı olup olmadıgı kontrol edilmez. İleriki veryionlarda bu durum duzeltilecektir. Kullanıcı adı banlandıktan sonra active kullanıcılara bakılıp eger kullanıcı halihazırda sisteme baglı ise reset connections linki ile baglantısı kesilmelidir. Sonrasında kullanıcı bir daha sisteme baglanamayacaktır.